Ders : Sosyal Bilgiler

Geçmişten Günümüze Kültürümüz

KÜLTÜRÜMÜZÜ TANIYALIM

Kültür insanları bir arada tutan en önemli unsurlardan birisidir. Ortak değerler, bayramlar, sevinçler, vatan millet sevgisi, bayrak sevgisi milli birliğimizi güçlendirir.

Ramazan ve kurban bayramı dini bayramlarımızdır. Sabahları erken kalkıp bayram namazı sonrası bayramlaşma adeti, büyüklerin ellerinin öpülüp ziyaret edilmesi, akrabaalrın bir araya gelip yemekler yenmesi atalarımızdan öğrendiğimiz ve bizlerinde çocuklarımıza aaktardığımız güzel davranışlardır.Bayramlar toplumu ortak duygu ve düşünce de birleştirir.

Milli bayramlarımız ise aynı milli duygulada bizleri birleştirir. Kurtuluş Savaşı yıllarında kazanılan zaferlergenel olarak milli bayramlarımızı simgelemektedir.

23 Nisan Ulual Egemenlik ve Çocuk Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Nevruz Orta Asya’dan getirdiğimizi baharın gelişini kutladığımız bayramdır. 21 Mart günü kutlanır.

6 Mayıs’ta Hıdırellez kutlanır. Bir araya gelinip oyunlar oynanır, yemekler yenir, sohbetler edilir. Bu iki bayramda mevsimlik bayramdır.

Kız isteme, nişan, düğün, asker uğurlaması, sünnet düğünleri bizleri aynı duygu etrafında bir araya getiren başka uygulamalardır.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KÜLTÜRÜMÜZ

Kültür geçmişten günümüze aktarılır. Zaman için değişimede uğrayabilir. Zaman içinde yerini yepyeni alışkanlıklara da bırakabilir. Örneğin malle bakkalları yerini daha büyük marketlere bırakmaktadır. Kitle iletişim araçlarının hayatımızda daha çok yer alması ile farklı kültürleri daha yakından tanıyıp bize uygun olanları hayatımıza. Sanayinin gelişmesi ile köyden kente göçler artmıştır. Buda göç eden insanların kültürel değerlerinde değişmelere yol açmıştır. Dil kültürün aktarılmasında en önemli unsur dildir. Bu sebeple yabancı kelimelerin etkisinden dilimizi korumak bizim görevimizdir. Yemeklerimiz de kültürel unsurlarımızdan birisidir. İklim çeşitliliğimizin azla olması sebebi ile yemek çeşitliliğimiz de  fazladır.