8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersi

Sakarya Dirilen Ulus Konusu ve alt başlıkları

Ders : İnkılap Tarihi

Sakarya Dirilen Ulus

 

                                                                            SAKARYA SAVAŞI

 Savaş Öncesi Gelişmeler

1-M.Kemal’e Başkanlık Yetkisinin Verilmesi:    TBMM’nin Kütahya- Esişehir yenilgisi birçok tartışmayı beraberinde getirmiştir.  Yaşanan bu gelişmeler karşısında TBMM M. Kemal Paşa’ya Başkomutanlık yetkisini   vermek istemiş, M.Kemal ise bunu kendisine TBMM’nin tüm yetkilerinin kendisine verilmesi şartıyla kabul etmiştir. 3 ay süreyle kendisne Başkomutanlık Kanunu ile kendisine TBMM’nin Tüm yetkileri verilmişitir.

2- Tekalif-i Milliye Emirleri: Başkomutanlık yetkisi ile M. Kemal ilk iş olarak bu emirleri çıkartmıştır. Ordunun zorunlu ihtiyaçlarını  halktan karşılamak için çıkarılmıştır. Kanunun uygulanabilirliğini artırmak içinde İstiklal Mahkemeleri kurulmuştur. Halktan toplanan yardımların savaş sonrası geri verileceği garantisi verilmiştir.[SPOT1]

Savaşın Sebepleri ve Sonuçları

Yunanların Türk ordusunu dağıtıp Ankarayı Ele geçirmek istemesi   üzerine  savaş başlamıştır. Türkler topyekün savaş taktiğini uygulamışlardır.[SPOT2]

Bu zaferden sonra Türkler Taaruz gününe ulaşmış

M. Kamal’e verilen başkomutanlık yetkisi süresiz uzatılmış

 M. Kemal’e gazilik ve mareşallik ünvanı verilmiştir

 Fransızlarla Ankara antlaşması imzalanmış

Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan’la Kars Antlaşması imzalanmıştır.

İtilaf devletleri TBMM’ye barış önerisinde bulunmuştur.

Kars Antlaşması: TBMM ve Kafkas Cumhuriyetleri ( Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan) arasında imzalanmıştır.  Türkiye’nin doğu sınırı kesin olarak çizilmiş, Batum’un Gürcistan da bırakılmasına karar verilmiştir.

Ankara Antlaşması: Fransa Güney Cephesinde   Türk Milletinin  direnişi ile karşılaşmış Batı cephesindeki zaferlerden sonra umudu iyice yitince  antlaşma yapmak istemiştir.

*Hatay hariç Türkiye-Suriye sınırı çizildi. Hatay’da özel bir yönetim kuruldu. Resmi dilin Türkçe olması  ve Türk parasının geçerli olmasına karar verildi.

Fransa TBMM’yi resmen tanıdı.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersi

Sakarya Dirilen Ulus alt başlıkları

Konunun Spot Bilgisi

[SPOT-1] Tekalifi milliye emirleri Sakarya savaşına yetişmemişitir.

[SPOT-2] Dünyada ilk defa uygulanan savaş taktiğidir

Konunun Önemli Terimleri

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersi

Konu alt başlıkları