Ders : Sosyal Bilgiler

Teknoloji ve Toplum

TEKNOLOJİ VE TOPLUM

Teknolojik bululşlar insanın hayatını kolaylaştırırken bir sonraki buluş için basamak oluşturur. Örneğinin kağıt, matbaa gibi buluşlar bilginin kalıcılığı ve aktarılmasını kolaylaştırarak yeni buluşların doğmasına olanak sağlamıştır.

Sağlık alanındaki teknolojik buluşlar insan ömrünü uzamasını sağladı.

Ulaşım alanındaki teknolojik buluşlar insan hayatındaki konforu artırdı.

Teknolojinin olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz etkileri de söz konusudur. Teknoloji bağımlılığı, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar yüzünden şiddet, saldırganlık gibi duyguların oluşması ise teknolojinin olumsuz yönlerinden birkaçıdır.

Genel ağ kullanımı sayesinde bizden çok  uzaktaki insanlarla iletişim kurabilmekte hatta yaşamları hakkında bilgi sahibi olabilmekteyiz. İnsanlar kendilerini ilgilendiren konular hakkında kısa sürede bilgiye ulaşabilmektedirler. Alo 182 ile hastane randevusu alabilmekteyiz. Yada www.mhrs.gov.tr adresinden de aynı şekilde randevu alabiliriz. Devlet ile vatandaş arasında iletişim kurmak için Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)  yine teknoloji sayesinde hayatımızı kolaylaştırmaktadır.  Bilinçsiz kullanımı ise insanlar arasındaki ilişkileirn zayıflamasına neden olmaktadır.  Çağın gerisinde kalmamak için teknolojiden uzak duramayız fakat biliçli kullanmalıyız.