Ders : Sosyal Bilgiler

Turizm ve Uluslararası ilişkiler

TURİZM VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER
İnsanların başka yerleri görmek, tanımak, dinlenmek, eğlenmek, spor ve alışveriş yapmak için yaptıkları gezilere turizm denir. Bu faaliyeti gerçekleştirenlere ise turist denir.

Sadece yabancı ülkelerden başka bir ülkeye turizm faaliyeti yapılmaz.  Kendi ülke sınırlarımız içinde yapılan turizm faaliyetine iç turizm, başka ülkelere yapılan turizm faalyetine dış turizm denir.

Turizme, bacasız sanayi de denir. Çevreye ve doğaya zarar vermeden en iyi geliri elde etme yollarından biridir. Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkeler turizmden çok fazla milli gelirler elde ederler.
Ülkemizde iç ve dış turizm gelişmiştir. Ülkemizin farklı coğrafyalarında farklı turizm aktiviteleri yapılır.

 

Özellikle İstanbul sahip olduğu tarihi ve kültürel miras sayesinde kültür turizminde dünyanın önde gelen lşehirlerinden birisidir.

 

Palandöken( Erzurum), Uludağ( Bursa), Erciyes( Kayseri) ve Kartalkaya( Bolu)  dağları kış turizminin merkezi durumundadır.

Antalya, Mersin, Muğla, İzmir gibi kıyı şehirleriizde ise deniz( yaz) turizmi gelişmiştir.

 

Afyon, Kütahya gibi şehirlerimizde termal su kaynakalrı bulunduğu için kaplıca turizmi gelişmişitr.

 

Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin gibi doğal güzelliklere sahip Karadeniz illerimizde ise yayla turizmi gelişmiştir. Ülkemize en çok Alman sonra Rus turist gelir.
Turizm faaliyetleri uluslararası alanda insanların birbirlerinin kültürlerini tanımalarına olanak sağlar. Buda ülkeler ararsında kültürel bir bağ oluşturur.