6. Sınıf Matematik Dersi

Veri Toplama ve Değerlendirme Konusu ve alt başlıkları

Ders : Matematik

Veri Toplama ve Değerlendirme

ARAŞTIRMA SORULARI ÜRETME, VERİ TOPLAMA VE DÜZENLEME

ARAŞTIRMA SORUSU OLUŞTURMA

Aşağıdaki araştırma sorularını inceleyelim.

 

A) Sınıfımızdaki öğrencilerin tuttukları futbol takımları hangileridir?

 

B) Okulumuzdaki 6. sınıf öğrencilerinin memleketleri nelerdir?

 

C) Sınıfımızdaki kız ve erkek öğrencilerin sevdikleri renkler nelerdir?

 

D) Okulumuzdaki 6. sınıf ve 7. sınıf öğrencilerinin en sevdikleri ders nedir?

 

Yukarıdaki soruları incelediğimizde A ve B soruları tek bir gruptan veri toplamaya yönelik sorulardır. C ve D sorularında ise iki farklı gruptan veri toplanacaktır.

 (Kız-Erkek, 6.Sınıf-7.Sınıf)

 

ÖRNEKLEM

Araştırma yapılan konu ile ilgili bütün kişilere ulaşmak mümkün değilse, bu kişileri temsil ettiği düşünülen bir grup seçilir. Bu işleme örneklem denir.

Örneğin;Türkiye’deki bütün öğrencilerin matematiğe olan ilgisi merak ediliyorsa bunu bütün herkese sormak yerine 7 bölgeden belirli sayıda kız ve erkek öğrenci seçilir.

VERİ TOPLAMA YÖNTEMLERİ

1) Anket Yapma

Çalışma yapılmak istenilen bir konu hakkında sorular hazırlanıp bu konuyla ilgili bir gruba bu soruların sorulması işlemine anket yapma denir.

 

2) Rastgele Seçme

Bir radyo programının Türkiye genelinde izlenme oranı merak edilmektedir. Bunun için tüm dinleyicilere ulaşılması mümkün değildir. Bu yüzden rastgele seçilen insanlara sorular sorulur. Bu bilgi toplama yöntemine rastgele seçme denir.


 

İKİLİ ÇETELE TABLOSU

Bir veri topluluğundaki her bir verinin olma sıklığını çentikler kullanarak gösteren tabloya çetele tablosu denir. Bu yıl iki farklı gruba yönelik veri topladığımız için bu verileri ikili çetele tablosu ile gösterebiliriz.

 

ÖRNEK: Sınıfımızdaki arkadaşlarımızın tercih etmek istedikleri mesleklerle ilgili veri toplamak istiyoruz. Verileri toplarken anket kullanabiliriz. Anketi düzenlerken iki farkllı gruba ait veri toplayacağımızı göz önüne alarak “kız-erkek” seçeneğini de anketimize ekleyebiliriz. Örneğin anketimiz şu şekilde olabilir:

 

 

 

 

Bu anketten elde ettiğimiz verileri mesleklere ve cinsiyete göre bir tablo oluşturup kişi sayısına göre çentik atarak ikili çetele tablosu düzenleyebiliriz.

İKİLİ SIKLIK TABLOSU

Bir veri topluluğundaki her bir verinin olma sıklığını sayılar kullanarak gösteren tabloya sıklık tablosu denir. Bu yıl iki farklı gruba yönelik veri topladığımız için bu verileri ikili sıklık tablosu ile gösterebiliriz.

Yukarıdaki anketten elde ettiğimiz verileri sıklık tablosu ile gösterecek olursak:

 

 

 

 

İKİLİ SÜTUN GRAFİĞİ

Elde ettiğimiz verileri iki grup yanyana olacak şekilde sütunlar halinde göstereceğiz.

Örnek olarak yukarıdaki ankette elde ettiğimiz sonuçları ikili sütun grafiğinde gösterelim.

 

Dikey Sütun Grafiği Örneği

                                                      

 

Yatay Sütun Grafiği Örneği

 

                                                              

                                                        

 

 

6. Sınıf Matematik Dersi

Veri Toplama ve Değerlendirme alt başlıkları

Konunun Spot Bilgisi

[SPOT-1]

Konunun Önemli Terimleri

  • ÖRNEKLEM: Belirli bir konu hakkında görüşünün merak edilip, soru sorulan veya deney yapılan gruba örneklem denir.
  • ANKET YAPMA: Çalışma yapılmak istenilen bir konu hakkında sorular hazırlanıp bu konuyla ilgili bir gruba bu soruların sorulması işlemine anket yapma denir
  • RASTGELE SEÇME: Bir radyo programının Türkiye genelinde izlenme oranı merak edilmektedir. Bunun için tüm dinleyicilere ulaşılması mümkün değildir. Bu yüzden rastgele seçilen insanlara sorular sorulur. Bu bilgi toplama yöntemine rastgele seçme denir.
  • ÖRNEKLEM: Araştırma yapılan konu ile ilgili bütün kişilere ulaşmak mümkün değilse, bu kişileri temsil ettiği düşünülen bir grup seçilir. Bu işleme örneklem denir.
  • ÇETELE TABLOSU: Bir veri topluluğundaki her bir verinin olma sıklığını çentikler kullanarak gösteren tabloya çetele tablosu denir.