Ders : Sosyal Bilgiler

Yaşadığım Yerin Ülke Ekonomisine Katkısı

Bir ülkenin tüm coğrafi bölgelerinde yeryüzü şekilleri, iklim vb. ayı olmadığı için üretilen ürünlerde aynı değildir.Ülkemizin bir şehrinde üretilen bir ürün diğer şehirlerdeki insanlara gönderilir.  Bu sebeple üretilen mal ve hizmetler insanlar arasında alınıp satılır. Ve bu faaliyet türü ticaridir. Ülkeler kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz. Tarım ürünü konusunda zengin  bir ülke; petrol bakımından zengin olan bir ülkeye satarken o ülkeden petrol alabilir.

Turizm faaliyetleride bir ülkenin önemli ekonomik faaliyetlerindendir. Ülkemizde yaz turizm genellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında yapılmaktadır. İstanbul ise kültür turizminin en çok gelir sağladığı şehirdir. Göbeklitepen(Şanlıurfa), Çatalhöyük (Konya) ve     Alacahöyük (Çorum) gibi arkeolojik kazı         alanları da oldukça önemlidir.

YAŞADIĞI YERİN ÜLKE EKONOMİSİNE KATIKLARI

Ülkemizde kara, demir, hava ve deniz yolu ulaşım ağı oldukça gelişmişitir. Yurtdışından ürün alırken ve ssatarken bu yolları kullanılmaktadır. İstanbul, İzmir ve İskenderun en önemli limanlarımızdır. Antalya havaalanı en önemli hava limanlarımızdandır. Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan Boğaziçi Köprüsü , Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’de ulaşım açısından önemlidir.

Yurtdışından eğitim için gelen öğrencilerde ülke ekonomisine katkı sağlar.